Udržitelné akce, nutnost v současné době

12. 6. 2022
Doba čtení   3 min
Sdílet

Rostoucí obavy z dalekosáhlých dopadů změny klimatu jsou silným motorem, který pohání trend udržitelnosti. To znamená, že stále více značek, organizací i jednotlivců přijímá ekologický přístup ve svých aktivitách, včetně pořádání eventů. Dle průzkumů průměrný účastník akce typu festivalu vyprodukuje asi 1,85 kg odpadu denně a většina z něho končí na skládkách. Například letní festivaly, jejichž sezona se blíží, vyprodukují až 23 500 tun odpadu. Patří sem potraviny, obaly, ale i opuštěné stany.

Udržitelné akce, nutnost v současné době
Zdroj: Pexels.com

Podle zprávy společnosti Powerful Thinking se na místě konání festivalu ročně vypustí 20 kilotun CO2, a pokud se započítá i cestování diváků, dosahuje tato hodnota až 100 kilotun. Pokud se ale akce plánuje udržitelně a s ohledem na životní prostředí, tato čísla významně klesají. Přinášíme pár tipů na udržitelné firemní eventy a také zde uvádíme dvě velké udržitelné světové akce, ze kterých můžete čerpat inspiraci.

Udržitelnější firemní eventy

Pro některé velké firmy pořádající akce je již standardem nastavení kritéria udržitelnosti ve výběru svých dodavatelů a místa konání. Ekologický přístup k vaší akci zároveň povede nejen k lepší a méně znečištěné planetě Zemi, ale bude pro vaši značku přínosem i v mnoha dalších ohledech. Klíčové je plánování, jelikož nejvíce škod na životním prostředí se napáchá při řešení organizace na poslední chvíli. Pokud přemýšlíte, jak uspořádat udržitelnou akci, společnost Global Green events má na webu za velmi dostupnou cenu celé školení, jak organizovat eventy s minimálním dopadem. Za zmínku stojí také projekt v oblasti organizace sportovních akcí Bezdopadu.com, který má za cíl zvýšit povědomí o dopadu sportovních událostí na životní prostředí a sdružovat ekologicky smýšlející firmy, organizátory a sportovce.

Největší nejekologičtější akce na světě

Green Festival ve Spojených státech je známý jako největší a nejdéle trvající veletrh udržitelnosti ve Spojených státech, na kterém se pod jednou střechou setkávají některé z nejdůvěryhodnějších světových společností a značek a uvědomělí spotřebitelé. Cílem výstavy je představit ekologické výrobky a zároveň ukázat způsoby, jak žít udržitelněji a zlepšit zdraví a pohodu. Festival je každoročně stále populárnější jak mezi spotřebiteli, tak mezi dodavateli udržitelných výrobků, a proto se snaží čelit rostoucí ekologické stopě způsobené zvýšenou návštěvností, aby se stal akcí s nulovým odpadem.

Ve snaze dosáhnout tohoto cíle používají k výrobě všech svých firemních značkových displejů a nápisů recyklované materiály a zároveň recyklují vše, co recyklovat lze. Akce se koná v místech, která jsou uznávaná pro své postupy v oblasti energetické účinnosti, a všichni vystavovatelé jsou prověřováni z hlediska jejich závazku k udržitelným obchodním postupům. Podporují také používání ekologických způsobů dopravy na akci a všechny nádoby na jídlo a nápoje jsou 100% biologicky rozložitelné. Díky této pozornosti věnované detailům je Green Festival jednou z nejekologičtějších akcí na světě.

Nadpozemský Burning Man

Tisíce rebelů, umělců a bohémů se každoročně scházejí v nevadské poušti Black Rock, aby se zúčastnili tohoto festivalu, který se věnuje umění a sebevyjádření. Organizátoři každoročně velmi rychle budují a následně skládají dočasnou infrastrukturu města Black Rock City, přičemž se snaží nezanechat žádné fyzické stopy po své činnosti. V táboře se věnují recyklaci, odpadní produkty se přeměňují na zahradní hnojivo a mnoho táborů je napájené solární energií. Kromě toho jsou pro cestování po táborech k dispozici stovky jízdních kol a lidé jsou vyzýváni, aby přispívali na ekologicky zaměřené charitativní organizace.

Croissant Neuf Summer Party

 

Croissant Neuf Summer Party je středně velký festival, který se každoročně koná ve Walesu. Byl třikrát vyhlášen nejzelenějším festivalem ve Velké Británii (UK Festival awards) a je zcela provozován na solární energii. Vše od osvětlení a ozvučení areálu až po stánky a stravovací zařízení je poháněno obnovitelnou energií, která je dodávána prostřednictvím solárních panelů a větrných turbín. Akce je také mimořádně energeticky účinná a využívá nejnovější technologie LED, takže systém osvětlení hlavního pódia spotřebuje méně energie než průměrný fén. Kromě toho se na festivalu podávají výhradně ekologické potraviny a nápoje, recykluje se 95 % veškerého vyprodukovaného odpadu a za každé auto, které vjede do areálu, se vysadí tři stromy.

 

Sdílet