19. 8. 2022 Redakce 2 minuty čtení

Precizní zemědělství: Příklady dobré praxe a inspirace

Principy precizního zemědělství pomáhají šetřit vodu i množství hnojiva v orné půdě. Nápomocné jsou k tomu především moderní technologie....

Precizní zemědělství: Příklady dobré praxe a inspirace

Precizní zemědělství: Příklady dobré praxe a inspirace
Zdroj: Zdroj: Unsplash, Steve Harvey

CleverFarm zavádí principy precizního zemědělství v českých agropodnicích, městských parcích i u farmářů v Chile

Výrazným propagátorem precizního zemědělství je česká firma CleverFarm, která používá technologii ke zpracování satelitních dat. Tento systém sběru dat firma následně plně zautomatizovala. Jakmile získají speciální senzory dostatek informací ze satelitních snímků, přizpůsobí tomu následný postup ve formě automatizované závlahy půdy.

Právě systém automatizované závlahy používají s oblibou například sportovní hřiště nebo městské parky. V Sadech Bratří Čapků na Praze 2 se tak podařilo uspořit až 35 % vody na závlahu trávníku. S podobným záměrem se v CleverFarm pustili do spolupráce i s golfovým hřištěm v Ropicích, kde se tento systém používá i na zjištění celkového stavu golfového trávníku.

Tímto způsobem lze pomoci i farmářům a zemědělcům, pro které byly technologie precizního zemědělství původně určeny. Důkazem toho je optimalizace půdní závlahy a množství hnojiva nejen v řadě českých agropodniků, ale také třeba na farmě v Chile, kde v CleverFarm zprovoznili celou meteostanici. Ta pomáhá zemědělcům získávat potřebné informace v souvislosti s vývojem počasí a v návaznosti na to volit vhodné způsoby péče o ornou půdu.

PreFarm odebírá vzorky přímo z půdy a sestavuje tzv. výnosové mapy

Moderní zemědělství je však i o používání hnojiv nebo chemických látek na hubení škůdců a plevele. Právě efektivností užívání těchto látek se zabývá firma PreFarm. Ta používá mimo jiné systém vzorkování půdy, který je následně napojen na GPS. Tímto způsobem vytváří výnosové a aplikační mapy, které pomáhají zemědělcům určit, kde a v jakém množství je třeba použít hnojivo či regulátory růstu. Díky tomuto postupu tak pomáhá PreFarm svým zákazníkům zvýšit efektivitu hnojení až o 14 % nebo vápnění o 24 %.

Precizní zemědělství je i o automatizaci zemědělských strojů

Umět na základě dat správně rozmístit veškeré hnojivo a chemii, tím se zabývají ve společnosti Agri-precision. Používají k tomu technologii polních robotů nebo zemědělských strojů s autopiloty. Data čerpají ze systému GIS (geografický informační systém) a výnosových map a následně rozmísťují veškerou chemii s vypočtenou přesností, a to bez chyb lidského faktoru.

Efektivitu distribuce vody a hnojiv řeší i samojízdné postřikovače společnosti Agrifac, a to pomocí čerpadlového systému, který dokáže využít až 99,9 % kapaliny v nádrži. Jejich stroje mají zároveň patentovaný stabilizační podvozek, který zajišťuje nejen rovnoměrnou distribuci postřiku, ale také rozkládá váhu stroje na všechna kola tak, aby se minimalizoval tlak na ornou půdu.