Energie a materiály, které přijdou vniveč. Loopa tentokrát o jednorázových plastech s Lenkou Mynářovou

14. 7. 2021
Doba čtení   2 min
Sdílet

V novém dílu podcastu LOOPA vysvětluje Lenka Mynářová ze společnosti NAFIGATE, jak nás ovlivní evropská směrnice zakazující používání jednorázových plastů, jež čerstvě vstoupila v platnost, ale i co je klíčem k rychlejšímu posunu k udržitelné budoucnosti.

Energie a materiály, které přijdou vniveč. Loopa tentokrát o jednorázových plastech s Lenkou Mynářovou
Lenka Mynářová. Foto: Archiv Lenky Mynářové.

Pokud chceme zachovat planetu v co nejlepším stavu pro nás i budoucí generace, je nutná změna našeho přístupu ke spotřebě i výrobě. Nejúčinnějším nástrojem změny bývá legislativní tlak či tlak ze strany spotřebitelů. A tak v zájmu životního prostředí od 3. července platí nová evropská směrnice zakazující jednorázové plasty. Jak vysvětlí Lenka Mynářová, problém ale představují i různé „udržitelnější“ formy jednorázových plastů (např. bioplasty) nebo jakékoliv jiné jednorázové materiály.

Omezme všechno, co je jednorázové

Problém jednorázových výrobků (a to i těch udržitelnějších než například plast) tkví v tom, že energie a materiály využité při jejich výrobě a dopravě přijdou vniveč okamžitě, kdy danou věc jednou, často jen na pár minut, použijeme a vyhodíme. Nejlepší možnosti je tak omezení všech jednorázových výrobků, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu. Navíc, opakovatelně využitelné výrobky představují nejenom dlouhodobě udržitelná ale mnohdy i finančně výhodnější řešení.

  Poslechněte si 4. díl podcastu Loopa s Lenkou Mynářovou.

I jednotliví spotřebitelé mohou přispět k pozitivní změně

Přestože si spotřebitel může připadat oproti obrovským firmám bezvýznamný a bezmocný, má možnost svými volbami a nákupy ovlivnit trh. A tak i malé krůčky představují pokrok kupředu. Každý, kdo chce, může zkusit implementovat do svého každodenního života alespoň některé prvky zero waste – například nakupovat v bezobalových obchodech do vlastních znovupoužitelných obalů.

Největší výzvou je naučit se spolupracovat a hledat společná řešení

Jak již bylo zmíněno, vydávané směrnice a tlak spotřebitelů jsou impulzem ke změně. Abychom se však k pozitivním změnám dopracovali co nejrychleji, potřebujeme se podle Lenky Mynářové hlavně naučit správně komunikovat a spolupracovat – společně hledat a vytvářet zajímavá řešení na klimatické výzvy současné doby.

V rozhovoru se také dozvíte, jakých výrobků se dotkne nový zákaz, proč jsou bioplasty problematické nebo v čem tkví výhody zálohování. To vše a mnohem více v dalším úterním dílu podcastu LOOPA Vojty Kovala, který najdete na platformách Spotify a Apple Podcasts.

LOOPA Vojty Kovala vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti cirkulární ekonomiky a za podpory Komerční banky. 

Sdílet