Zelení hrdinové: Libor Musil a živé stavebnictví

Doba čtení   1 min
Sdílet

Klima. Slovo skloňované stále častěji, a bezkonkurenčně nejčastěji v létě ve městě. Přesně tam totiž současnou klimatickou situaci pociťujeme na vlastní kůži. Velmi efektivní způsob, jak ovzduší ve městech zlepšit, jsou zelené stavby. Rodinná Firma LIKO-S se dlouhodobě věnuje mimo jiné právě těm.

Zelení hrdinové: Libor Musil a živé stavebnictví
Zdroj: Zivestavby.cz

Libor Musil, který firmu před třiceti lety založil, k tomu říká: „Zelená stěna nebo střecha na paneláku prokazatelně zlepší klima v celém okolí. Začne zde fungovat malý ekosystém a v tom se člověk samozřejmě cítí nejlépe. Učíme proto stavaře myslet zeleně a naopak zahradníky, jak mají se stavebními firmami komunikovat.“

Libor Musil a jeho LIKO-S jsou na poli živých staveb průkopníci, a to nejen u nás, ale i v celosvětovém měřítku. Ukázkou mluvící za vše může být zelená průmyslová hala LIKO-Vo. Jedná se o první podobný projekt na světě. Na stěnách i střeše haly jsou použity různé zelené technologie. Díky tomu může LIKO-S na vlastním příkladu ukázat největší benefity živých staveb. „Tento program nazýváme ‚domy jako stromy‘, ukazuje totiž, že nejlepším chladičem v přírodě je strom. A my dokážeme několika metry čtverečními zelené fasády dosáhnout stejného chladicího účinku, jaký poskytuje vzrostlý strom,“ popisuje Libor Musil, jeden z největších přínosů zeleně ve stavebnictví. 

Hala LIKO-Vo je součástí vývojového centra nazvaným LIKO-Noe, pomocí něhož firma testuje různé technologie a postupy. Budova využívá pouze energii z přírodních udržitelných zdrojů a najdete v ní kořenovou čistírnu, retenční jezírko nebo třeba akustickou laboratoř. Samozřejmostí je pro LIKO-S živá fasáda. Právě díky těmto projektům a svojí snaze propagovat živé stavby a zmírňovat tak dopad stavebnictví na životní prostředí, získal Libor Musil v roce 2017 prestižní ekologickou cenu Josefa Vavrouška. LIKO-S svoje heslo „Věříme, že nejlepší je být nejlepší“ naplňuje už od roku 1994 a kromě technologií živých staveb se specializuje také na akustická řešení, dělící příčky a zakázkovou kovovýrobu.